Fandíme rodině | Centrum pro rodinu a sociální péči z. s.


Hlavní navigace

FB

A
A
A

-

English

Nacházíte se zde: vyzva.prorodiny.cz » VÝZVA » VÝZVA 2016

VÝZVA 2016

                                                    Středisko VÝZVA 2016

Projekt VÝZVA-výzva

Každý jdeme životem s nějakou výzvou. Pro děti a mladé lidi se zdravotním postižením a jejich rodiny je životní výzvou jejich nelehká situace. VÝZVA jim již 14 let pomáhá překonávat překážky, aby mohli žít běžným životem.

Dětem a mladým lidem se zdravotním postižením pomáhá žít životem, který se podobá běžnému životu jejich vrstevníků, nabízí jim nové možnosti a zkušenosti a překonává s nimi znevýhodnění, které jim jejich situace přináší.

Pečující rodiny podporuje, provází a pomáhá jim zvládat náročnou péči a těžkou životní situaci.

Středisko VÝZVA jim nabízí čtyři služby: poradenství RODINNÝ PRŮVODCE, osobní asistenci OASA, odlehčovací službu RESPIT a integrační klub BRÁNA. V roce 2016 VÝZVA poskytla své služby 288 uživatelům.

 


Projekt VÝZVA-průvodceRODINNÝ PRŮVODCE

odborné sociální poradenství

„Člověk si myslí, že nic neumí, nedokáže, a přitom stačí mít chvilku času jen pro sebe a chuť vyzkoušet něco jiného. A pak zjistíte, že to jde a  že nic není nemožné.

Je moc fajn strávit dopoledne ve společnosti příjemných lidí, kteří zažívají obdobné starosti, a zároveň přijít na jiné myšlenky, popovídat si a naučit se něco nového.

Děkuji a těším se na příště.“

RODINNÝ PRŮVODCE nabízí odborné sociální poradenství a podporu při řešení obtížné životní situace osobě se zdravotním postižením do 35 let, její rodině a osobám pečujícím.

Kromě odborného poradenství nabízí knihovnu, půjčovnu kompenzačních, rehabilitačních a didaktických pomůcek a pořádá motivační setkávání pečujících osob. 

V roce 2016 služba RODINNÝ PRŮVODCE poskytla 179 rodičům a jejich dětem 1 197 intervencí a 97 kontaktů, zapůjčila 173 pomůcek a zorganizovala 24 setkání skupin rodičů.

Službu zajišťovaly 2 sociální pracovnice za podpory odborných lektorů.

 


Projekt VÝZVA-oasa

„můžu žít podle svého…“

OASA osobní asistence

„Práce osobního asistenta mne zaujala tím, že můžeme dělat takovou práci, která nás baví, a zároveň tím pomůžeme lidem. Lidem, kteří naší pomoc přivítají. Podpořit je a rozvíjet je v činnostech, které dělají.

Doprovázet je mezi jejich přátele, vrstevníky, aby žili svůj plnohodnotný život. Byli šťastní a spokojení a s úsměvem na tváři. To člověka v roli osobního asistenta naplňuje a motivuje k práci dál.

Chodíme z práce s pocitem naplnění, že ten den měl svůj význam, že v ten okamžik posunul někoho o krůček dál v jeho samostatnosti, radosti, že se něco povedlo, že ten den byl pro všechny fajn.“

Služba OASA poskytuje osobní asistenci u dětí a mladých lidí do 30 let se zdravotním postižením, a jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby.

Osobní asistence umožňuje dětem a mladým se zdravotním postižením žít tak, jako jejich zdraví vrstevníci.

Pomáhá jim rozvíjet jejich dovednosti a schopnosti, trávit jejich volný čas podle jejich přání, získávat nové zážitky a životní zkušenosti a být sami sebou.

V roce 2016 poskytla OASA 60 dětem a mladým lidem se zdravotním postižením 30 799 hodin osobní asistence. Ve službě pracují 3 sociální pracovnice, poskytování osobní asistence zajišťovalo 47 osobních asistentů (26 na pracovní smlouvu a 21 na DPP a DPČ).

 


Projekt VÝZVA-respit

„mám čas…

a mé dítě je v dobrých rukou…“

RESPIT odlehčovací služba         

 

„S Hankou jsme si velice sedly a rády spolu trávíme čas. Občas nám ty dvě hodiny asistence týdně ani nestačí k probrání všech „dívčích témat", cvičení, vyrábění… Hančina srdečnost, vlídnost a upřímnost je pro mne vždycky povzbuzením.“

RESPIT poskytuje odlehčovací službu osobám, které pečují o dítě či mladého člověka od 1 roku do 35 let se zdravotním postižením.

Odlehčení a odpočinek pečujícím osobám nabízí prostřednictvím krátkodobé občasné asistence u jejich dětí, podle jejich okamžitých potřeb, tak aby si mohli odpočinout, vyřídit si potřebné záležitosti, mít čas pro sebe a nabrat potřebné síly.

V rámci odlehčení nabízí RESPIT i rehabilitační asistenci, kdy asistenti pravidelně cvičí s dětmi či mladými se zdravotním postižením v domácím prostředí rehabilitační cvičení potřebná pro udržení a rozvoj jejich zdravotního stavu.

RESPIT v roce 2016 poskytl 38 rodinám pečujícím o děti se zdravotním postižením 1 616 hodin odlehčovací služby, jako součást odlehčení bylo poskytnuto 18 uživatelům 561 úkonů rehabilitační asistence. Ve službě pracovaly 2 sociální pracovnice, poskytování přímé péče zajišťovalo 40 asistentů odlehčovací služby na DPP, z toho 26 poskytovalo i rehabilitační asistenci, asistenti včetně zaučení a vzdělávání odpracovali v odlehčovací službě 2 048 hodin.

 

 


Projekt VÝZVA-brána

 „žít svůj život…“

BRÁNA integrační klub   

 „Jsme moc ráda, že jsem s vámi mohla být. Byla to skvělá akce! Těším se moc na další. A vždycky Vám ráda pomůžu.“

„Byl to krásný a fantastický, inspirativní den. Moc děkuji, nedá se to vyjádřit slovy.“

„Děkuji vám za krásný den, byl super. Děkuji Vám za to, že jste ochotní nám věnovat svůj volný čas a zpříjemnit nám prázdniny. Jste úžasní.“

„Ahoj kamarádi, včera bylo fajn, chtěla bych, aby se to opakovalo.“

„Moc mě bavilo povídání, čím bychom chtěli být.“

„Děkuji vám za to vše, co pro nás všechny děláte. Obohatili jste mi život J, nikdy nebudu litovat, že jsem šla do BRÁNY.“

„Děkuji moc zlatíčka. Jsme moc ráda, že jsme tady s vámi mohla být.“

Integrační klub BRÁNA nabízí sociálně aktivizační služby pro dospívající děti a mladé lidi se zdravotním postižením ve věku od 12 do 35 let.

Prostřednictvím setkávání a aktivit je podporuje v osamostatňování a pomáhá jim proplout branou do dospělosti.

BRÁNA pořádá setkání v malých skupinkách (dramatickou dílnu, výtvarnou dílnu, šicí dílnu), individuální setkání (děti a mladí s postižením se zdokonalují v konkrétní činnosti, znalosti či dovednosti, kterou si chtějí zrovna osvojit); pravidelná klubová setkání pro všechny (čajovna); setkávání dospělých nad tématy, která potřebují řešit, s lektorem i bez; zprostředkovává kulturní a společenské akce, pořádá sobotní výlety a akce, letní prázdninový pobyt a tábor s bocciou.

BRÁNA v roce 2016 uspořádala celkem 130 sociálně aktivizačních aktivit pro 31 dospívajících dětí a mladých lidí se zdravotním postižením ve věku od 12 do 35 let. Při sociálně aktivizačních činnostech poskytla bráňákům 3 225 intervencí a 813 kontaktů. Službu zajišťovaly 2 sociální pracovnice a 2 pracovníci v sociálních službách, na akcích uživatelům pomáhalo 62 dobrovolníků, kteří BRÁNĚ věnovali 3 217 dobrovolnických hodin.


Sídlo zřizovatele sociálních služeb Středisko VÝZVA:

Centrum pro rodinu a sociální péči z. s.
Kostelní náměstí 3172/1
728 02 Ostrava

IČO 48804517

 

Místo zázemí sociálních služeb:

Centrum pro rodinu a sociální péči z. s.
Středisko VÝZVA
Syllabova 19, 703 86 Ostrava-Vítkovice
vyzva@prorodiny.cz, www.prorodiny.czDomů | Kontaktujte nás | Registrace | Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | Textová verze